گاه شمار توسعه و کاربری فناوری اطلاعات در دانشگاه بوعلی سینا

 

با آغاز فعالیت دانشگاه، برای نگهداری اطلاعات آماری یک دستگاه کامپیوترHP خریداری و راه اندازی گردیده است. اطلاعات آماری جمع آوری شده در این کامپیوتر ثبت می گردیده اند که سبب پایه گذاری بخش آمار و انفورماتیک دانشگاه گردیده است. پس از آن اولین کامپیوتر رومیزی برای استفاده اساتید و دانشجویان خریداری گردید. اما به سبب نوظهور بودن فناوری، عملا مورد استفاده نبوده و فقط برای آشنایی ظاهری افراد با کامپیوتر به نمایش گذاشته شده بود.

اولین تلاش­ ها برای پایه گذاری آنچه که امروز به عنوان واحد فناوری اطلاعات در دانشگاه شناخته می شود، در سال 1367 با خریداری چهار دستگاه کامپیوتر صورت گرفته است. در این سال با راه اندازی مرکز کامپیوتر، استفاده از کامپیوتر برای اساتید فراهم گردید و آموزش برنامه نویسی با زبان بیسیک برای اساتید آغاز شد. همزمان با توسعه اولین سامانه­ های اطلاعاتی، دانشگاه از نرم افزارهای مختلف بهره گرفته است. اولین سامانه آموزش برای ارائه خدمات آموزشی در کنار نرم ­افزارهایی برای امور مالی توسعه و راه ­اندازی گردید.

در سال­های 1370 تا 1374 تلاش هایی مختلفی برای توسعه سخت افزاری و نرم افزاری صورت می­پذیرد. در این سالها مرکز کامپیوتر جزئی از بخش پژوهش بوده و از سال 1374 به بعد تلاش برای توسعه سامانه آموزش نوین که بعدها به نرم­ افزار آموزش سما مشهور گردید، آغاز شد. توسعه نرم­ افزارها در کنار خرید کامپیوتر برای اساتید به توسعه بیشتر فناوری اطلاعات در دانشگاه انجامید.

در سال1377 از طریق سامانه VSAT با مرکز فیزیک نظری ارتباط برقرار گردید و اولین خدمات مبتنی بر اینترنت، استفاده از پست الکترونیک، فراهم گردید. در همان سال اولین وب سایت دانشگاه نیز با ساختار ایستا طراحی و راه ­اندازی گردید تا در عمل دانشگاه از طریق اینترنت به دانشگاه­ ها و پژوهشگران سراسر کشور معرفی گردد.

با توجه به نیاز به استفاده از اینترنت برای گسترش فعالیت های پژوهشی و آموزشی، در سال 1379  با اتصال دانشگاه به شبکه شرکت مخابرات ایران دسترسی به اینترنت به پهنای 64Kbps فراهم گردید. علاوه بر این­که اساتید در دانشگاه می ­توانستند از اینترنت استفاده نمایند، امکان ارائه خدمات اینترنت به صورت dial-up در محل سکونت اساتید نیز فراهم گردید. نیاز به اینترنت با پهنای بیشتر سبب گردید که روش تامین اینترنت تغییر نماید و بر پایه دریافت از طریق ماهواره و ارسال از طریق شبکه مخابرات پهنای باند به 1Mbps رسید. در این سال­ها نرم افزارهای مختلف در حوزه اداری- مالی و آموزش توسعه پیدا کرد.

 گرچه شبکه های محلی کوچک در سطح دانشکده علوم و سازمان مرکزی ایجاد شده بود، نیاز به استفاده از اینترنت برای تمامی دانشجویان و اساتید در دانشکده های مختلف و همچنین بهره گیری از نرم افزارهای تحت شبکه برای دانشجویان و کارکنان سبب گردید که شبکه محلی درون دانشگاه بر روی بستر فیبرنوری در سال 1385 توسعه پیدا نماید. نیاز به ضرورت حضور در وب، دومین نسخه وب سایت دانشگاه در سال 1385 راه ­اندازی گردید.

در سال 1386 مرحله اول توسعه زیرساخت فیبر نوری پایان یافته و مرکز داده دانشگاه افتتاح شد. همچنین با اتصال به شرکت مخابرات از طریق فیبر نوری دسترسی به اینترنت با پهنای باند 2 مگابیت بر ثانیه فراهم گردید که در ادامه همین سال به 8 مگابیت بر ثاینه افزایش یافت. اولین نرم افزارهای اصلی وب و ایمیل دراین سال ­ها راه ­اندازی گردید که بهره­ گیری خدمات مبتنی بر وب سبب شد که پهنای باند دانشگاه در سال 1387 سه مرتبه افزایش یافته و در نهایت به 34 مگابیت بر ثانیه برسد.

واحدهای مختلف دانشگاه هر کدام دارای سامانه های مختلف نرم ­افزاری ویژه خود بودند که تجهیزات سخت افزاری آن در محل استفاده مستقر بود. اینکار علاوه بر هزینه های زیاد، مخاطرات امنیتی نیز ایجاد می کرد. از این رو در سال 1387 تجمیع سرورها و تجهیزات سخت افزاری در محل مرکز داده فعلی دانشگاه صورت گرفت. راه اندازی نرم افزار اتوماسیون اداری، برون سپاری خدمات تعمیر و نگهداری تجهیزات و شبکه در این سال انجام شد. سامانه های VPN و Accounting، سامانه اتوماسیون اموال، استخر، تغذیه و چند سامانه دیگر در سال 1388 راه اندازی شدند. همچنین شبکه داخلی دانشکده ها بازطراحی و نوسازی شده و اتصال دانشکده کشاورزی جدید و همچنین خوابگاه ها به شبکه فیبر دانشگاه برقرار شد. در ادامه و در سال 1390 اتصال خوابگاه ها به اینترنت صورت گرفت و پهنای باند به 60Mbps افزایش یافت.

ضرورت حضور موثرتر در وب سبب شد که در سال1391 وب سایت دانشگاه برای بار سوم با فناوری ­های نوین بروز گشته و در دسترس کاربران دانشگاه و افراد خارج از دانشگاه قرار گیرد. با توسعه هر چه بیشتر پژوهش در دانشگاه، در سال 1392 سامانه پژوهشی با نام «ژیرو» راه­ اندازی گردید.

نیاز به آدرس پست الکترونیک برای انجام مکاتبات علمی برای اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه منجر به راه اندازی سامانه جدید ایمیل دانشگاه در سال 1393 گردید. در این سال برای بهر­ه­گیری کاراتر از منابع سخت افزاری و تطبیق با فناوری های نوین عملیات مجازی سازی سرورها در دانشگاه آغاز شد و همچنین توسعه خدمات مبتنی بر وب منجر به افزایش پهنای باند اینترنت دانشگاه به 100 مگابیت در ثانیه شد.

در سال 1395 فاز دوم توسعه شبکه فیبر نوری دانشگاه اجرا شده و  مرکز OCDF به مرکز داده پشتیبان تبدیل گردید تا در مواقع بحران در مرکز داده اصلی دانشگاه، این مرکز به ارائه خدمت بپردازد. همزمان با مجازی سازی، سامانه ذخیره­ سازی تحت شبکه برای افزایش اطمینان و سرعت در نگهداری اطلاعات دانشگاه راه اندازی شد. بروزرسانی زیرساخت و شبکه پردیس دانشگاه در این سال آغاز گردید و در حوزه زیرساخت با هزینه­ کرد بالایی بستر ارتباطی دانشگاه به خصوص شبکه ­های بی ­سیم ارتقا پیدا نمود. پهنای باند اینترنت به 155 مگابیت بر ثانیه جهت خدمات ­رسانی بهتر به کاربران دانشگاه افزایش یافت.

افزایش خدمات مبتنی بر وب برای آموزش و پژوهش کاربران دانشگاه، بهره­گیری از شبکه­ های اجتماعی و الکترونیکی شدن خدمات ارائه شده توسط دانشگاه و سازمان ­های مرتبط سبب شد که باردیگر درسال 1396 پهنای باند اینترنت به 340مگابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

از سال  1396 ارتقای سامانه ­های نرم­ افزاری دانشگاه در دستور کار قرار گرفت. با مطالعه و بازبینی این سامانه طرحی برای بروزرسانی آماده گردید که منجر به انجام پروژه ­های متعدد در این سال و سال جاری گشت. راه­ اندازی وب سایت جدید دانشگاه، سامانه انبار، تدارکات و دارائی­ های ثابت، سامانه کمیسیون موارد خاص استانی از پروژه­ هایی بودند که درسال جاری انجام گردیدند. راه ­اندازی آزمایشی درس ­افزار در نیمسال اول سال تحصیلی 98-97 انجام شد و امید می ­رود که در نیسمال دوم به طور کامل بهره­ برداری گردد. همچنین پروژه­ های دیگری مانند احراز هویت مرکزی و پیشخوان در دست اقدام می­باشد.

برای توسعه و ارتقای زیرساخت برای پژوهش­ های علمی در سال 1397 راه ­اندازی مرکز محاسبات سریع و ابری دانشگاه در دستورکار قرار گرفت. یک فاز این پروژه انجام شد و امید می­ رود تا پایان سال به طور کامل خوشه محاسباتی دانشگاه که برای امور پژوهشی در رشته ­های علوم پایه، مهندسی، کشاورزی و ... ضروری است، راه­ اندازی و عملیاتی گردد. در سال 1397 مطالعه و طراحی مرکزداده جدید دانشگاه در دستور کار قرار گرفته است که مراحل آن در حال انجام است.

 

 

مدیران فناوری اطلاعات

1375-81 دکتر میرحسین دزفولیان

1381-82 دکتر حسن ختن لو

1382-87 دکتر علی دیهیمی

1387-93 دکتر حسن ختن لو

1393-95 دکتر یونس سیفی

1395-96 دکتر مرتضی یوسف صنعتی

1397 تا کنون  دکتر مهدی سخائی نیا